Blog

Mogą one pomóc w przypadku prostych skręceń, a nawet artretyzmu

Mogą one pomóc w przypadku prostych skręceń, a nawet artretyzmu

Rak nosogardzieli może blokować tył nosa, utrudniając oddychanie. Możesz również dostać krwawienia z nosa.

Te objawy nosa i uszu są znacznie bardziej podejrzane, jeśli występują tylko z jednej strony i nie są wyjaśnione przeziębieniem lub alergią," mówi Lydiatt.

Rozpoznanie raka nosogardzieli

Rak nosogardzieli jest trudny do zauważenia i szybko rozprzestrzenia się do węzła chłonnego. W ponad połowie przypadków diagnoza jest stawiana przez pobranie próbki tkanki z powiększonego węzła chłonnego w szyi.

Jak w przypadku każdego raka głowy i szyi, diagnozę stawia się, pobierając próbkę komórek z nowotworu i patrząc na nią pod mikroskopem. Nazywa się to biopsją. "Rozpoznanie raka nosogardzieli można postawić, wykonując biopsję przez nos, a w przypadku powiększonego węzła chłonnego można wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową. Zwykle wykonuje się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, aby upewnić się, że rak nie rozprzestrzenił się na inne obszary," mówi Lydiatt.

Biopsja aspiracyjna ideal slim kontakt cienkoigłowa wykorzystuje długą, cienką igłę na końcu strzykawki do pobrania komórek, które można zbadać pod kątem raka. Tomografia komputerowa to specjalny rodzaj prześwietlenia rentgenowskiego, który wykonuje zdjęcia pod wieloma kątami. MRI wykorzystuje fale radiowe i magnesy do wykonania szczegółowego obrazu ciała. Są one ważne dla określenia rozległości raka nosogardzieli i planowania leczenia.

Chociaż rak nosogardzieli jest rzadki, świadomość jego objawów jest najlepszym sposobem, aby go złapać, zanim się rozprzestrzeni.

Zapisz się do naszego Newslettera Onkologicznego!

Najnowsze ustne, Head & Rak szyi

Infekcje przenoszone drogą płciową napędzają wzrost zachorowań na raka głowy i szyi w Stanach Zjednoczonych

Kim Holt Allums opowiada o swojej walce z rakiem gardła wywołanym przez HPV i niszczącymi skutkami ubocznymi jej leczenia.

Autor: Anna Brooks Maj 1, 2019

5 rzeczy, które należy wiedzieć o raku gardła związanym z HPV

By Everyday Health Guest Felietonist Maj 20, 2016

Małżonkowie nie są narażeni na ryzyko infekcji z powodu HPV-dodatnich partnerów raka gardła, wyniki badań

Partnerzy pacjentów z HPV-dodatnim rakiem jamy ustnej i gardła — rodzajem raka głowy i szyi — nie mają zwiększonego ryzyka infekcji HPV jamy ustnej. . .

Jessica Figer Czerwiec 3, 2013

Czy narażasz się na ryzyko raka jamy ustnej?

Kwiecień to miesiąc świadomości raka jamy ustnej — a niektóre czynniki ryzyka raka jamy ustnej mogą Cię zaskoczyć.

Autor: Rachel Nall, RNA, 15 kwietnia 2013 r.

Jak przetrwać raka głowy i szyi

Rak głowy i szyi, zwykle związany z nadużywaniem alkoholu i tytoniu, jest diagnozowany u ponad 50 000 Amerykanów każdego roku. Ale niektórzy dostają. . .

Autor: Chris Iliades, MD, 22 czerwca 2010 r.

Połączenie liszaj płaski i raka jamy ustnej

Choroba autoimmunologiczna prowadzi do raka tylko w rzadkich przypadkach, ale sama w sobie jest denerwująca. Oto jak uniknąć nawrotów liszaja płaskiego.

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r.

Związek płukania jamy ustnej z rakiem jamy ustnej

Czy istnieje związek między stosowaniem płynu do płukania jamy ustnej o wysokiej zawartości alkoholu a rakiem jamy ustnej? Niektóre badania mówią tak, inne nie, ale nadal możesz ćwiczyć dobrą higienę jamy ustnej. . .

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r.

Życie ze stomią po raku gardła

Przystosowanie się do stomii wymaga praktyki i cierpliwości, ale kilka prostych kroków może pomóc w radzeniu sobie po operacji.

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r.

Rozpoznawanie objawów jamy nosowej i raka zatok przynosowych

Poznaj czynniki ryzyka i znaki ostrzegawcze raka jamy nosowej i zatok przynosowych.

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r.

Objawy i diagnoza raka gruczołu ślinowego

Dowiedz się o objawach raka gruczołu ślinowego, kto choruje na ten rodzaj raka oraz jak jest diagnozowany i leczony.

Autor: Chris Iliades, MD, 20 stycznia 2009 r."

Dostępnych jest wiele leków na ból kolana, w tym leki doustne i wstrzykiwane, w zależności od źródła bólu. Jednak większość leków stosowanych przez osoby z bólem kolan należy do jednej z dwóch kategorii: leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, znane również jako leki przeciwbólowe.

Leki bez recepty na ból kolana

Większość leków, które należą do kategorii przeciwzapalnych, ma również działanie przeciwbólowe, mówi dr William Bargar, dyrektor Joint Replacement Center w Sutter General Hospital w Sacramento w Kalifornii i rzecznik American Academy of Orthopaedic Surgeons.

Główne leki dostępne bez recepty to paracetamol (Tylenol i inne marki) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (lub NLPZ), w tym aspiryna (np. Bayer), ibuprofen (Advil, Motrin) i naproksen (Aleve). Mogą one pomóc w przypadku prostych skręceń, a nawet zapalenia stawów.

Dr Bargar zwraca uwagę, że chociaż leki uśmierzające ból kolana są dostępne bez recepty, należy zachować ostrożność podczas ich przyjmowania. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi każdego leku i przeczytać ostrzeżenia.

Musisz również uważać na to, że niektóre z tych leków dostępnych bez recepty są sprzedawane jako „silne zapalenie stawów”, a to oznacza, że ​​są to większe dawki. Na przykład zbyt duża ilość Tylenolu działającego na zapalenie stawów może uszkodzić wątrobę," on mówi. "Ibuprofen może powodować uszkodzenia przewodu pokarmowego, takie jak wrzody i krwawienie, jeśli zażyjesz za dużo. Musisz uważać, aby nie przesadzić z lekami dostępnymi bez recepty na ból kolana. "

Inną opcją do wypróbowania jest glukozamina i siarczan chondroityny, które są doustnymi suplementami, które, jak się uważa, łagodzą ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. Efekty uboczne mogą obejmować ból głowy, rozstrój żołądka i reakcje skórne. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych informuje, że te suplementy mogą pomóc w najwcześniejszych stadiach bólu kolana spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawów, ale zauważenie ulgi może zająć do dwóch miesięcy z rzędu. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi, że przyjmujesz suplementy, ponieważ mogą one zakłócać działanie innych leków.

Leki na receptę na ból kolana

Leki na receptę są zwykle silniejszym środkiem przeciwbólowym niż te dostępne bez recepty. Należą do nich NLPZ wydawane na receptę i inhibitory COX-2 (mające na celu zmniejszenie żołądkowo-jelitowych skutków ubocznych, takich jak krwawienie z żołądka). Leki te są zwykle stosowane, jeśli twój poziom bólu jest uważany za umiarkowany do ciężkiego. Jedynym inhibitorem COX-2 dostępnym obecnie na rynku jest celekoksyb (Celebrex). Rofekoksyb (Vioxx) i inne zostały usunięte z rynku, ponieważ odkryto, że prowadzą do zwiększonego ryzyka powikłań sercowych.

Bargar mówi, że chociaż dane nie były całkowicie jasne, konsensus polegał na usunięciu z rynku Vioxx i waldekoksybu (Bextra), obu inhibitorów COX-2, z powodu powiązanych problemów kardiologicznych. Nie wykazano, aby Celebrex miał znacznie zwiększone ryzyko problemów z sercem. "Nie sądzę, aby [inhibitory COX-2] działały lepiej niż standardowe środki przeciwzapalne, po prostu nie mają skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego," on mówi. "Przepisałbym Celebrex dla kogoś, kto nie toleruje konwencjonalnych NLPZ z powodu skutków ubocznych przewodu pokarmowego. "

Bargar radzi również osobom z bólem kolan, które regularnie przyjmują duże dawki ibuprofenu, aby co cztery miesiące wykonywały badania krwi w celu sprawdzenia toksyczności nerek i anemii.

Leki do wstrzykiwań na ból kolana

Wstrzykiwanie leków w celu zmniejszenia bólu kolana jest zwykle etapem między przyjmowaniem leków doustnych a zastąpieniem artretycznych stawów kolanowych operacją. Kortykosteroidy lub wiskosuplementację kwasem hialuronowym można wstrzykiwać, gdy ból kolana staje się silny.

Kortykosteroidy zmniejszają stany zapalne i zapewniają ulgę w bólu i są wstrzykiwane bezpośrednio do kolana. Te zastrzyki nie są trwałymi roztworami i może być konieczne powtarzanie wstrzyknięć co kilka miesięcy (choć nie więcej niż cztery zastrzyki w tym samym stawie rocznie). Wiskosuplementacja to zastrzyk kwasu hialuronowego, który nawilża staw, zmniejszając ból kolana i zwiększając mobilność. Do zakończenia terapii konieczna jest seria od trzech do pięciu tygodniowych zastrzyków. Te zastrzyki są pomocne, jeśli masz wczesne stadium zapalenia stawów i nie zareagowałeś dobrze na leki doustne.

Cała koncepcja wiskosuplementacji została opracowana przez reumatologów w celu nawilżenia stawu, ale okazało się, że to nie działa zbyt dobrze," mówi Bargar. "Jest też drogi, ale wiele osób spróbuje go przed operacją. "

Jeśli masz niewielki ból kolana spowodowany zwykłym obciążeniem, wypróbuj leki dostępne bez recepty. Jeśli ból lub uraz kolana są poważne, udaj się do lekarza po leki na receptę, które mogą poprawić Twój stan.

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Najnowsze w bólu kolana

Jak zachować zdrowe kolana?

Do 14 listopada 2017 r.

Wymiana stawu kolanowego nie zawsze się opłaca, twierdzą naukowcy

Na początek mniejszy ból, mniejsze korzyści z zabiegu, ale większe korzyści widoczne u osób z ciężkim zapaleniem stawów.

Autor: Randy Dotinga 29 marca 2017 r.

Rewolucja w starzejących się kolanach

Rozdarta łąkotka to jedna z najczęstszych kontuzji kolana. Dzięki wyhodowaniu nowej chrząstki w laboratorium naukowcy są teraz w stanie ją naprawić.

Dr Sanjay Gupta Marzec 2, 2016

Jej stopa jest zwrócona do tyłu – z wyboru

W procedurze zwanej plastyką rotacyjną odwrócona kostka staje się nowym kolanem.

Dr. Sanjay Gupta 22 kwietnia 2015 r.

Więc potrzebujesz operacji wymiany stawów

Ból w biodrze lub kolanie postępuje stopniowo. Leki dostępne bez recepty, które dawały ulgę, po prostu nie działają. Co zrobisz następnie?

Michael Bronson, MD29 sierpnia 2013 r.

Inteligentne ćwiczenia po wymianie stawu kolanowego

Ćwicz zaraz po operacji kolana? Obstawiasz – odpowiednia aktywność fizyczna jest właśnie tym, co lekarz zalecił, aby stanąć na nogi.

Kristen Stewart 10 grudnia 2012 r.

Diagnozowanie bólu kolana

Ból kolana można zdiagnozować różnymi metodami. Oto kilka narzędzi, które są powszechnie używane do diagnozowania źródła problemów z kolanem.

Jennifer Acosta Scott 24 czerwca 2011 r.

Objawy bólu kolana

Znajomość różnych rodzajów bólu kolana — i tego, jakie objawy często występują — może pomóc w lepszej komunikacji z lekarzem.

Eric Metcalf, MPH 24 czerwca 2011 r.

Gra, zestaw, mecz: jak Billie Jean King wygrała bitwę ze starzejącymi się kolanami

King wygrała 39 tytułów Wielkiego Szlema (i słynny mecz Battle of the Sexs z Bobbym Riggsem), ale nie mogła już grać w tenisa — aż do wymiany kolana. . .

Autor: Sharon Tanenbaum 23 czerwca 2011 r.

Naturalne środki na ból kolana w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Naturalne środki zaradcze przekraczają granicę między odżywianiem a medycyną. Co należy wziąć pod uwagę przed zażyciem ziół lub suplementów na chorobę zwyrodnieniową stawów. . .

Autor: Jeff Muise 28 października 2009"

Po lewej: Serena Williams Po prawej: Chris Bosh (2)

To powszechne błędne przekonanie, że zakrzepy krwi występują tylko u osób starszych. Chociaż często tak jest, sportowcy w każdym wieku są również narażeni na ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich (ZŻG), gdy w jednej lub kilku żyłach głębokich rozwija się zakrzep krwi, lub zatorowości płucnej (PE), gdy skrzep przemieszcza się do płuc i blokuje jedną z tętnic płucnych, potencjalnie śmiertelny stan.

Wiele okoliczności naraża sportowców na zwiększone ryzyko wystąpienia ŻChZZ, w tym większe ryzyko obrażeń ciała podczas uprawiania sportów wyczynowych, długich okresów bezczynności podczas podróży na mecze wyjazdowe i odwodnienia.

Weźmy przypadek Miami Heat napastnika Chrisa Bosha. W 2015 roku Bosh doznał kontuzji nogi na boisku do koszykówki, co spowodowało bolesny siniak w łydce. Nadal odczuwał ból nóg i duszność, a zaledwie kilka miesięcy później 11-krotny zawodnik All-Star został przyjęty do szpitala. Testy wykazały, że zakrzep krwi w nodze Bosha przedostał się do jego płuc, powodując VTE. Ta poważna diagnoza doprowadziła do natychmiastowej operacji i okresu rekonwalescencji, co na zawsze zmieniło jego karierę koszykówki.

Być może najbardziej znanym sportowcem, który doświadczył zakrzepu krwi, jest ikona tenisa Serena Williams. Miała zagrażający życiu PE w 2011 roku po kontuzji stopy i podróży lotniczej. W 2017 roku Williams urodziła córkę przez cesarskie cięcie i wkrótce zaczęła doświadczać kłopotliwych systemów. Po uprzednim przebyciu PE Williams rozpoznała oznaki i objawy i wezwała swoich pracowników służby zdrowia, aby sprawdzili stan. Potwierdzili, że rozwinęła u niej inny PE. Jej świadomość i samoobrona mogły uratować jej życie.

Odwodnienie jest powszechne wśród sportowców i może być poważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zakrzepów krwi. W 2010 roku u kierowcy wyścigowego Briana Vickersa zdiagnozowano VTE po hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej, prawdopodobnie z powodu częstego odwodnienia i długich okresów bezruchu w ograniczonej przestrzeni. Zdiagnozowano u niego również zespół May-Thurnera, zaburzenie spowodowane odwodnieniem, które może zwiększać ryzyko krzepnięcia.

Poznaj oznaki i objawy VTE

Chociaż zarówno Bosh, jak i Williams wyzdrowieli, nie każdy ma tyle szczęścia: 1 na 4 osoby na świecie umiera z powodu chorób spowodowanych przez zakrzepy krwi. Dobrą wiadomością jest to, że w większości przypadków, jeśli zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, VTE można leczyć. Chociaż sportowcy nie zawsze są uważani za zagrożonych — nawet przez ich głównego lekarza — powinni znać oznaki, objawy i czynniki ryzyka:

Obrzęk, zwykle w nogach (chociaż może również wystąpić w ramieniu, szczególnie u ciężarowców, gimnastyków i wioślarzy) Ból lub tkliwość nóg lub ramion, zwykle opisywany jako skurcz lub niebieskawy kolor skóry Noga lub ramię, które są ciepłe W dotyku

Objawy PE obejmują następujące objawy:

Skrócenie oddechu Ból w klatce piersiowej, który jest ostry i przeszywający, który może nasilać się przy głębokich oddechach Przyspieszone tętno Omdlenia lub omdlenia Niewyjaśniony kaszel, czasami z krwawym śluzem

Jak leczyć stan u sportowców?

Leczenie jest zindywidualizowane, szczególnie dla młodych, pozornie zdrowych osób, takich jak sportowcy. Chociaż leczenie zwykle obejmuje leki rozrzedzające krew, znane jako antykoagulanty, a w niektórych przypadkach środki trombolityczne, które są lekami rozbijającymi skrzepy podawanymi dożylnie lub przez cewniki wprowadzone do skrzepów.

Jeśli twój lekarz przepisuje leki rozrzedzające krew, ważne jest, aby pamiętać, że uprawianie sportów kontaktowych podczas stosowania antykoagulantów może prowadzić do zagrażającego życiu krwawienia. Zawsze porozmawiaj z lekarzem przed powrotem do aktywności i przed zaprzestaniem przyjmowania leków.

Jak zapobiegać VTE u sportowców?

Ważne jest, aby ocenić ryzyko wystąpienia VTE w oparciu o istniejące wcześniej schorzenia. Podejmij następujące kroki, aby zapobiec VTE:

Rób sobie przerwy i rozprostuj nogi podczas długich podróży. Dbaj o dobre nawodnienie (podczas i po intensywnych zawodach sportowych i w podróży). Poznaj oznaki i objawy ZŻG i ZP; jeśli wystąpią, zwróć się o wczesną pomoc medyczną. Uznaj, że ZŻG i ZP mogą wystąpić u sportowców. Dowiedz się, czy masz rodzinną historię zakrzepów krwi. W przypadku poważnej operacji, urazu, długotrwałego unieruchomienia lub w przypadku opatrunku gipsowego zapytaj lekarza, czy powinnaś otrzymać profilaktykę ZŻG, a jeśli tak, jak długo.

Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, najlepszym sposobem zapobiegania poważnym powikłaniom zakrzepicy jest uzbrojenie się w wiedzę. Kiedy jesteś wzmocniony świadomością, możesz skutecznie bronić własnego zdrowia, tak jak zrobiła to Williams podczas drugiego PE.

Zrozum czynniki ryzyka poważnego zakrzepu, poznaj objawy i dowiedz się, kiedy szukać pomocy medycznej.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى